Prireditev pred majskimi počitnicami

Prireditev pred majskimi počitnicami

PRAZNIKOM IN PRVOMAJSKIM POČITNICAM V POZDRAV

  1. aprila smo na šoli s kratko prireditvijo počastili vse pomembne praznike, ki so se zvrstili v času prvomajskih počitnic.

Prvi del prireditve smo namenili dnevu Zemlje in naši skrbi zanjo. Ob tem smo se spomnili vseh dejavnosti, ki smo jih izvedli v okviru eko dneva, ki je bil v soboto,  6. aprila 2024. Še posebej smo bili ponosni na devetošolce, ki so v dnevih akcije zbiranja odpadnega papirja postali zmagovalci šole z največ kilogrami zbranega papirja in si tako prislužili darilni bon za pico. V treh dneh, kar je akcija trajala, smo skupaj z učenci OŠPP zbrali kar 2 toni in 550 kilogramov odpadnega papirja. Posebej smo pohvalili tudi učence 4. b razreda, ki so bili najuspešnejši pri zbiranju zamaškov za društvo Vesele nogice.

Posebno mesto na prireditvi so dobili učenci, ki so na različnih tekmovanjih osvojili najvišja mesta in priznanja. Ravnateljica gospa Anita Ambrož je vsakega učenca povabila na oder, mu čestitala in izročila priznanje in darilce.

Drugi del prireditve je bil namenjen spominskim dnevom, ki so zelo pomembni za obstoj našega naroda in naše domovine. Obeležili smo 26. april, dan spomina na slovenske žrtve holokavsta, in 27. april, dan upora proti okupatorju. Oba pomembna dneva so nam predstavili učenci višje stopnje pod vodstvom učiteljice Nine Šantl, ki so z budnico in postavljanjem majskega drevesa predstavili tudi nekaj simbolov praznovanja 1. maja – praznika dela.

Učenci od 1. do 9. razreda so pod vodstvom svojih mentorjev popestrili tudi s plesnimi, glasbenimi, dramskimi in literarnimi točkami.

Veselih obrazov in dobre volje so se učenci po prireditvi vrnili k šolskemu delu, saj so vedeli, da jih po petkovem pouku čaka kar devet brezskrbnih počitniških dni.

Milena Repnik

USPEH NA LITERARNEM NATEČAJU MOJA RODNA DOMOVINA

USPEH NA LITERARNEM NATEČAJU MOJA RODNA DOMOVINA

USPEH NA LITERARNEM NATEČAJU MOJA RODNA DOMOVINA

 

Osnovna šola Vič je skupaj z Združenjem veteranov 90-91 mesta Ljubljane in bivših ljubljanskih občin razpisala že 16. literarni natečaj »Moja rodna domovina«. Letos je bila tema natečaja »Voda – veselje in solze«. Učenci 3. triade so tudi letos sodelovali na natečaju in bili zelo uspešni.

TAJA ŠTRASER, učenka 8. a-razreda, je prejela nagrado za spis Brez strehe nad glavo, LANA LEDINEK iz 8. a in TIA KRIŽOVNIK iz 7. a-razreda pa sta za pesmi Moja dednina, Poplave v Sloveniji ter Živali v moji domovini prejeli priznanja.

Nagrado in priznanja so učenke prejele na zaključni prireditvi v četrtek, 18. 4. 2024, na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana.

Vsem nagrajenkam iskreno čestitam, čestitam pa tudi vsem učencem, ki so sodelovali na natečaju in ustvarjali na temo o svoji domovini.

Mentorica Franja Razdevšek

Nagrajenka Tia je o svojem doživetju na zaključni prireditvi zapisala:

  1. februarja nam je učiteljica Franja predstavila literarni natečaj Moja rodna domovina. Tema natečaja je bila Voda – veselje in solze. Odločila sem se, da bom tudi jaz sodelovala na natečaju. Med počitnicami sem se zelo trudila in napisala pesmico z naslovom Poplave v Sloveniji. Učiteljica jo je pregledala in poslala na natečaj.
  2. aprila sem dobila od učiteljice sporočilo, da je bila moja pesmica nagrajena. Nisem mogla verjeti. Naslednji dan pa mi je učiteljica še povedala, da smo 18. 4. 2024 povabljeni v Ljubljano na zaključno prireditev in podelitev priznanj. Poleg mene sta bili nagrajeni še osmošolki Lana Ledinek in Taja Štraser.
  3. 4. sem se zbudila že ob pol sedmih in si pripravila vse za potovanje v Ljubljano. Midve z mamo sva potovali s svojim avtom, ostali so se peljali s šolskim kombijem. Na poti proti Ljubljani smo se srečali in ob 10.15 skupaj prispeli do OŠ Vič. Tam smo morali poiskati parkirne prostore, nato pa smo šli v šolo, kjer so nas prijazno povabili v njihovo jedilnico. Ko so bili vsi obiskovalci že tam, se je začel kulturni program. Najprej nas je pozdravil ravnatelj OŠ Vič, nato je mladinski pevski zbor zapel 3 pesmi o domovini. Sledila je podelitev zahval mentorjem sodelujočih šol. Nato so nas pogostili s kosilom. Po kosilu smo se dobili pred šolo in se z avtobusom peljali v center Ljubljane.

Ko smo v Ljubljani čakali na navodila, smo na Kongresnem centru srečali znano igralko Gajo Filač na črnem kolesu in igralca Bojana Emeršiča. Vsi smo se želeli z njima fotografirati.

Ko so prišli naši vodiči, smo se razdelili v 2 skupini. Mi smo bili v 1. skupini, ki se je odpravila na vožnjo po reki Ljubljanici, ki je trajala eno uro in pol. Bilo mi je zelo všeč, saj sem veliko zvedela o mostovih čez Ljubljanico (Zmajski most, Čevljarski most, Mesarski most), o Tromostovju, o arhitektu Jožetu Plečniku in še marsikaj. Žal pa nisem videla nobene nutrije.

Med vračanjem smo se ustavili še ob majhni kavarni ob Ljubljanici, kjer so si odrasli privoščili kavico. Med vožnjo nam je vodička pokazala  tudi ljubljanskega zmaja, ki krasi tudi grb Ljubljane, in povedala nekaj legend o tem mitološkem bitju.

Nato smo si ogledali še stari del našega glavnega mesta. Vodička nam je pokazala hotel, v katerem je prebivala kraljica Elizabeta, Prešernov spomenik, Trnovsko cerkev  … si kljub mrazu privoščili sladoled ter se počasi odpravili proti Konservatoriju za glasbo in balet, kjer je v veliki dvorani potekla zaključna prireditev. Vsi nagrajenci smo se morali usesti čisto spredaj. V programu je sodelovalo veliko glasbenih komornih skupin. Bilo je zelo slovesno. Ko je prišel čas za podelitev nagrad, sem v trebuhu začutila metuljčke.  Bilo me je kar malo strah. Na koncu smo naredili še skupno fotografijo, prireditev pa je s svojimi govori zaključilo kar nekaj pomembnih ljudi, med njimi tudi gospod Srečko Šestan, poveljnik CZ RS.

Po končani prireditvi smo se odpeljali proti OŠ Vič, kjer smo imeli parkirane avtomobile. Domov sem se vrnila utrujena, a polna prijetnih in nepozabnih vtisov. Dan mi je bil zelo všeč, zato sem sklenila, da bom tudi v bodoče sodelovala na literarnih natečajih.

Tia Križovnik, 7. a

SPOMLADANSKI PLANINSKI POHOD NA PERNICE

SPOMLADANSKI PLANINSKI POHOD NA PERNICE

Zbrali smo se pri karavli v Bistriškem jarku in skupaj odšli na Pernice. Hodili smo mimo kmetij. Srečali smo številne domače živali: koze, kokoši, purane, konje in krave. Šli smo skozi ograjene pašnike in odstraniti smo morali žico in palice. Imeli smo štiri postanke. Šli smo do Obroma in nato nazaj po drugi poti. Med potjo smo se veliko pogovarjali. Na koncu smo si ogledali slap in se fotografirali. Veliko smo hodili po cesti. Bila je zanimiva pot!

Matevž in Ožbej Lesjak

Obisk Muzeja na Muti

Obisk Muzeja na Muti

Muzej mi je bil zelo zanimiv. Ko smo si ogledovali del z gasilsko opremo, sem bila zelo vesela. V starih časih sploh niso imeli takšne telefonske številke za klic, kot pa danes. Zdaj sploh ne moremo brez moderne tehnologije. Zelo žalostno je, da svet uničujemo zaradi tega.

Lina Majhen 3. a

V muzeju mi je bil najbolj všeč gasilski avto. Bil je velik in rdeč. Imel je številko 93. Izgledal je zelo star. Bil je brez strehe. Bil je visok. Imel je 4 kolesa, na vrhu pa lestev. Gasilski avto so uporabljali za gašenje požarov.

Jakob Črešnik 3.a

Na začetku sem videla staro orodje. Sledili so tipkalni stroji. Nato pa sem videla lobanjo okostnjaka, vaze in naravne minerale. Videla sem slike, star voziček in ljudi, ki so bili v vojski. Meni najljubši del, pa je bilo gasilstvo. Razstavljenih je bilo veliko starih gasilskih vozil, čelad in orodja. Bilo mi je zelo všeč!

Katarina Galer, 3.a

V muzeju sem videl star klarinet, imel je toliko klopk, kot sedaj. Ustnik je imel obrabljen, torej to pomeni, da je star. Videl sem tudi trobento od oče ta Adija Smolarja. Zanimiv je bil tudi star klavir in boben. V gasilskem delu, pa so bili avtomobili in maske.
V posebnem steklu je bila lobanja, okrog pa kamni in minerali. Videl sem tudi kovana kladiva, leseni kolešček, utež in vile, motike, lopate.

Andraž Dobnik, 3.a

S sošolci smo obiskali muzej na Muti, ki se nahaja v prostorih občine. Razstavljeni so kovaški in livarski izdelki, bogata je gasilska zbirka in veliko je fotografij in izdelkov iz preteklosti. Videli smo tudi, kakšne pripomočke so uporabljali nekoč v šoli. Ogled mi je bil zanimiv.

Ema Pavalec, 3.b

V ponedeljek smo bili v muzeju. Muzej je razdeljen na več delov, kovaški in livarski del, gasilski del, šolski del in »starodavni« del. V muzeju pa nisem mogel mimo dela, kjer sem pred seboj zagledal okostje. Kosti so ohranjene, lobanja pa je malo počena. Še večkrat bom šel v muzej, ker mi je bilo všeč.          

Ažbe Ferk, 3.b

V muzeju so mi bile všeč stare šolske stvari in glasbila. Pri gasilcih so mi bile všeč znamke. Videla sem tudi okostje in veliko drugih stvari, ki si jih bom za vedno zapomnila.

Nuša Pečovnik 3.b

V muzeju sem videla stare likalnike, lobanjo, staro šolsko mizo, stare gasilne aparate, vozila in gasilske uniforme, oblačila učiteljev in učiteljic iz preteklosti in še veliko drugih predmetov, ki jih imajo v muzeju.                        

Isabela Tertinek 3.b

V muzeju imajo veliko starih predmetov lepo urejenih in ni vse na kupu. Učiteljice so povedale, da so včasih imeli velik kovinski ključ za odpiranje vrat. Všeč so mi bili stari kamni, stare slike, lonci in še kaj. Tudi z družino si lahko gremo ogledat muzej.

Tina Laznik 3.b

Všeč mi je bil gasilski tovornjak rdeče barve. Na vrhu ima veliko lestev. Zadaj so bile klopi, kjer so sedeli gasilci. Ima zelo velika kolesa. Uporabljali so ga za gašenje požarov. Včasih je bila številka za gasilce 93 in ne 112 kot danes.

Mia Ditinger 3.b

Uspešen zaključek čajank ob knjigah

Uspešen zaključek čajank ob knjigah

V četrtek, 18. aprila 2024, smo z učenci od 4. do 9. razreda v avli naše šole v prisotnosti številnih staršev in učiteljev slovesno zaključili letošnja srečanja ob knjigah in čaju.

Čajanke ob knjigah, ki v sodelovanju s Knjižnico Radlje ob Dravi na naši šoli potekajo že 16. leto, so tudi v tem šolskem letu pritegnile veliko učencev druge in tretje triade, za katere srčno upamo, da bodo tudi s pomočjo tega projekta vzljubili branje in z veseljem odkrivali vedno nove knjižne svetove.

Na prireditvi so se učenci predstavili kar s petimi dramskimi uprizoritvami, tri od teh so v celoti pripravili sami. Poskrbeli pa so tudi za plesna premora med posameznimi prizori.

Knjižničarke Knjižnice Radlje ob Dravi so za sodelujoče učence tudi letos pripravile drobno pozornost, učenci, ki so se udeležili treh čajank in bralnega maratona, pa so si prislužili knjižno nagrado.

Iskrene čestitke vsem!

Mentorica mag. Majda M. Lesjak

Obisk azila

Obisk azila

OBISK AZILA TOBI

V sredo, 17. aprila 2024, so se prvošolci OŠ Muta opremljeni s skodelicami, odejicami in hrano za muce in kužke odpravili na obisk v azil Tobi, za katerega skrbita Dagmar in Melisa Smovnik kar v svojem domu. Pri njiju je doslej našlo topel dom in varnost veliko število najdenih muck in kužkov.

Otroci so z radovednostjo poslušali njuno razlago o tem, kje najdeta zapuščene živali, kako jih ulovita in, kako zanje poskrbita. Kakor vsak, si tudi njune muce in kužki želijo ljubezni, zato sta srečni, kadar jih kdo posvoji.

Kar težko se je bilo posloviti, saj so bile živahne muce v kletki tako zanimive. Še najbolj pa so se otroci razveselili dveh kužkov in hišnih dihurjev, ki so jih smeli tudi pobožati.

Našega obiska sta bili zelo veseli, saj v otrocih radi spodbujata ljubezen in skrb za zapuščene živali.

Učiteljica Milena Repnik

Eko dan

Eko dan

EKO DAN

V soboto, 6. 4. 2024, je na OŠ in OŠPP potekal dan dejavnosti – eko dan, ki je bil namenjen čiščenju in urejanju okolice šole in kraja.

Po jutranjem uvodu, v katerem so učenci spoznali namen in potek eko dneva, so ekopredstavniki  po triadah predstavili Power pointe, ki so jih pripravili po razrednih skupnostih v okviru eko krožka na temo Pirati plastike.

Po malici nas je presenetila evakuacijska vaja, ki so jo za nas pripravili  gasilci GD Muta. V vaji smo pokazali, da se znamo v primeru požara hitro in varno umakniti iz šole.

Učenci 1. in 2. triade in OŠPP so po evakuaciji ostali na igrišču, kjer so jim gasilci predstavili gasilska vozila in svoje delo, učenci 3.triade pa so v holu šole pridobivali znanja iz prve pomoči.

Ob 10.30 se je pričelo čiščenje in urejanje okolice šole. Učenci višjih razredov so se skupaj z učitelji zavzeto lotili urejanja zelenice pred telovadnico  in cvetličnih gredic. Očistili so tudi vse robnike pri kolesarnici in na parkirišču. Vsi ostali učenci in učitelji pa so se opremili z vrečkami in rokavicami ter se pridružili krajanom Mute pri čiščenju kraja.

Prav tako kot učenci OŠ Muta, so ves dopoldan bili aktivni pri vseh dejavnostih in čiščenju tudi učenci in učitelji šole s prilagojenim programom.

Okoli 12.ure smo zaključili z našim delom in se zbrali pred šolo. Ob pogledu na okolico šole smo z veseljem ugotovili, da je bil dan koristen in, da naše delo ni bilo zaman.

Milena Repnik

 

EKO DAN (sobota, 6. april 2024)

EKO DAN (sobota, 6. april 2024)

Spoštovani starši,

obveščamo vas, da je bo Letnem delovnem načrtu Osnovne šole Muta to soboto, 6. aprila 2024, delovni dan oziroma dan dejavnosti (EKO dan) za učence.

Nadomeščamo petek, 9. februar, zato je udeležba za učence obvezna.

V primeru učenčeve odsotnosti morate to sporočiti razredniku oziroma razredničarki najkasneje do petka, 5. aprila, do 8. ure zjutraj.

Pouk se bo pričel ob 8.00 uri in bo trajal do 12.15. Učenci gredo takoj po pouku domov oziroma na šolski prevoz po razporedu.

Ta dan dobijo učenci malico, kosila ni.

Prav tako ni jutranjega varstva in podaljšanega bivanja.

Šolski prevozi bodo zjutraj po običajem urniku, po pouku pa od 12.30 dalje.

Razpored šolskih prevozov:

ŠOLSKI PREVOZI DNE 6. 4. 2024

AP TOPLER

12.30 – GORTINA (prvi kombi)

12.30 – VRATA, RIBIČJE

12.30 – SV. JERNEJ

12.30 – OŠPP

12.45 – BISTRIŠKI JAREK

12.50 – SV. PRIMOŽ

13.10 – PERNICE

13.10 – GORTINA (drugi kombi)

 

ŠOLSKI KOMBI (hišnik)

12.15 – VUZENICA

12.30 – SV. PRIMOŽ

12.45 – BISTIŠKI JAREK

12.30 – SV. PRIMOŽ (Zavernik)

13.10 – GORTINA (drugi kombi)

 

Dostopnost